Najpopularniejsze deklaracje PIT 2022

Darmowy dobry program do rocznych rozliczeń osobistego podatku dochodowego obsługuje pit-28, pit-36, pit-37 ...

Jednym z obowiązków każdego zarabiającego Polaka jest coroczne rozliczenie się z fiskusem. Jego celem będzie wykazanie uzyskanych zysków lub strat w roku podatkowym, a nieocenioną pomocą będzie dobry program PIT. Rozliczenie roczne wykonywane jest na kilku rodzajach formularzy. Te najbardziej popularne to:

  • deklaracja PIT-37
  • deklaracja PIT-28
  • deklaracja PIT-36 oraz PIT-36L

Formularze dostępne są w postaci drukowanej – np. do pobrania w najbliższym urzędzie skarbowym, jak również elektronicznej, które można znaleźć w Internecie, wydrukować i wypełnić. W każdym z tych przypadków pojawi się pytanie o to, jak rozliczyć podatek i jak dobrze wypełnić PIT-37. Nawet niewielka pomyłka w druku będzie skutkowała późniejszymi konsekwencjami - składaniem wyjaśnień czy koniecznością dokonania korekty, czyli ponownego złożenia, tym razem poprawnie wypełnionej deklaracji. To nie tylko zajmuje nam dodatkowy czas, generuje niepotrzebny stres, a w pewnych przypadkach także dodatkowe koszty, jeśli zostaniemy ukarani grzywną. Niestety, do takich pomyłek dochodzi najczęściej z winy samych podatników, przez pośpiech i brak wiedzy. Nie mając wystarczającej wiedzy o tym, jak uzupełnić PIT-37 za 2022, podatnicy postanawiają zaufać samym sobie i część prac wykonują w ciemno, intuicyjnie, licząc na to, że jakoś się uda. Kiedy okazuje się że PIT 2022 został wypełniony z błędami, zaczyna się szukanie pomocy.

Najczęstsze błędy w deklaracjach

Podatnicy, co roku popełniają podobne błędy wypełniając swoje PIT-y. Są one typowe i dosyć powszechne, ale to nie umniejsza powadze ich konsekwencji. Nawet jeśli urzędnik może się domyślać, że dane zostały omyłkowo wpisane w niewłaściwe pola deklaracji, nie może dokonać poprawki na podstawie własnej interpretacji i zmuszony jest wezwać nas do złożenia korekty zeznania podatkowego. To kolejna ilość zmarnowanego przez nas czasu, nie wspominając o dużej dawce stresu, a można tego uniknąć korzystając z programu do pobrania pod adresem www.pit-format.pl/pit-37. Najczęstsze błędy podatników to:

  • Pomyłka w numerach identyfikacyjnych – od pewnego czasu osoby nie będące przedsiębiorcami, zamiast numerem NIP mają posługiwać się numerem PESEL. Pozwala to łatwiej rozliczyć podatek na PIT-37. Dawniej często dochodziło do wpisania numeru NIP pracodawcy w miejsce numeru NIP płatnika. Dzięki temu że numer NIP i PESEL różnią się od siebie, to dziś takie pomyłki zdarzają się rzadziej. Mimo wszystko dobry program PIT-37 jest na nie uczulony i wyraźnie sygnalizuje wszelkie nieprawidłowości we wpisanych danych.
  • Niepoprawne uzupełnienie formularz – podatnicy często uzupełniają rozliczenie PIT-37 przez Internet, zapominając o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne. Bardzo znacząco wpływa to na wysokość podatku dochodowego i możliwość odliczenia ulgi podatkowej. Tu po raz kolejny darmowy program PIT-37 okazuje się bezkonkurencyjny i informuje, że najważniejsze pola nie zostały uzupełnione danymi.
Rozliczenie z fiskusem. Pamiętaj aby zdążyć przed końcem kwietnia 2023 rozliczyć swoją deklarację pit w biurze rachunkowym

Darmowy program pozwoli uniknąć błędów

Dobry program PIT 2023, to rozwiązanie dobre dla każdego podatnika, nawet takiego, który po raz pierwszy wypełnia zeznanie roczne. Taki darmowy PIT program dostępny jest do pobrania w Internecie i prowadzi użytkownika krok po kroku, przez wszystkie etapy bezbłędnego rozliczenia. Wskazuje i informuje, co należy przepisać z deklaracji PIT-11, którą otrzymaliśmy od pracodawcy, wykonuje za nas wszystkie obliczenia, na potrzeby zeznania rocznego, a na koniec możemy wysłać swoje formularze przez moduł programu obsługujący e-Deklaracje i pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, którego odebranie jest świadectwem poprawnie przesłanych PIT-ów.

Najlepszy darmowy program do wypełniania formularzy rocznych zeznań podatkowych podatku osobistego PIT 2022. Biura rachunkowe także mogą go stosować.